Ana Sayfa Gündem Tüprag Metal Madencilik Şirketine Karşı Türkiye ve Yunanistan’dan Ortak Mücadele

Tüprag Metal Madencilik Şirketine Karşı Türkiye ve Yunanistan’dan Ortak Mücadele

0
Tüprag Metal Madencilik Şirketine Karşı Türkiye ve Yunanistan’dan Ortak Mücadele

Tüprag Metal Madencilik Şirketi’ne Karşı Eylemler Artıyor

Türkiye ve Yunanistan’da faaliyet gösteren Tüprag Metal Madencilik şirketine karşı çevre hareketi temsilcileri ortak mücadele başlattı. Eylemlerde altın madenciliğinin çevreye verdiği zararlar vurgulandı.

Türkiye’de Altın Madenciliği Protesto Edildi

Türkiye’deki demokratik kitle örgütleri, Eldorado Altın Madeni İşletmesi’nin bulunduğu İzmir Efemçukuru’nda toplanarak şirketin faaliyetlerini protesto etti. Türkiye’de 22 altın madeni bulunduğu ve 20 yeni madenin açılma aşamasında olduğu belirtildi.

Çevre Aktivistlerinden Şirkete Tepki

Ege Çevre ve Kültür Platformu, Madencilik ve Savaşa Karşı Yunanistan-Türkiye-Kıbrıs Kazma Bırak Kampanyası ve diğer sivil toplum örgütleri, altın madenciliğinin çevresel felaketlere yol açtığını belirterek Tüprag Metal Madencilik Şirketi’ne karşı mücadele çağrısı yaptı.

Çevre Felaketleri ve İnsan Sağlığı Tehlikede

Altın madenciliği iddaci giriş faaliyetlerinin çevre ve insan sağlığına verdiği zararlar eylemlerde en önemli vurgulardan biri oldu. Şirketin Uşak Kışladağ’daki madeninde yaşanan zehirlenme olayı da protestolarda sıkça gündeme getirildi.

Doğa ve Yaşam İçin Mücadele Devam Ediyor

Çevre aktivistleri, Eldorado Gold’un çevreye, su kaynaklarına ve sağlığa verdiği zararlara dikkat çekerek doğayı ve yaşamı koruma mücadelesinin devam edeceğini vurguladı. Şirketin faaliyetlerine karşı mücadele sürerken, çevrecilerin desteği de her geçen gün artıyor.