Ana Sayfa Ekonomi TÜİK, Ocak Ayı TÜFE Rakamlarını Açıkladı

TÜİK, Ocak Ayı TÜFE Rakamlarını Açıkladı

0
TÜİK, Ocak Ayı TÜFE Rakamlarını Açıkladı

Tüketici Fiyat Endeksi Değişimi Yüzde 6,70

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ocak ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Buna göre, TÜFE’deki değişim ocakta bir önceki aya göre yüzde 6,70, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 6,70, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64,86 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 54,72 olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası’nın Enflasyon Raporu Yarın Açıklanacak

Perşembe günü Merkez Bankası, yılın ilk enflasyon raporunu yayımlayacak. Raporun açıklanacağı toplantıda Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, 2024 yılının ilk enflasyon raporunu saat 10.30’da düzenleyecek toplantıda açıklayacak. Bu enflasyon raporu, bankanın tahminlerine ve para politikası rotasına ışık tutacak.

Enflasyon Raporu Önem Taşıyor

Perşembe günü açıklanacak olan enflasyon raporu büyük bir önem taşıyor. Mevcut durumda yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 36 düzeyinde. Bu nedenle, raporda yapılacak revizyonlar ve bankanın hedeflerine ilişkin tahminler, ekonomi açısından büyük bir öneme sahip olacak.

Enflasyonu Düşürme Kararlılığı Devam Ediyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, göreve atanmasının ardından bir açıklama yaptı. Karahan, enflasyonu düşürme çabalarının kararlılıkla devam ettiğini belirterek, “Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız” dedi. Karahan ayrıca, enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ettiklerini ve enflasyon görünümünde bozulmaya izin vermeyeceklerini vurguladı.