Ana Sayfa Dünya Sudan Ordusu Zafer İçin İlerliyor

Sudan Ordusu Zafer İçin İlerliyor

0
Sudan Ordusu Zafer İçin İlerliyor

Sudan Ordusu, Zaferin Yakın Olduğunu Belirtti

Sudan Ordusu Başkomutan Vekili Orgeneral Şemseddin Kebbaşi, Kosti kentindeki askerlere yaptığı konuşmada, ordunun zaferinin yakın olduğunu ve vatandaşlara verdiği destek için teşekkürlerini iletti.

Ordu Müzakerelere Hazır

Kebbaşi, ordunun isyanı sona erdirmek için ilerlediğini ve müzakere isteyenlere zeytin dalı uzattığını belirtti. Hızlı Destek Kuvvetleri’nin sivillere ve kamuya ait yerleri terk etmesinin barış müzakerelerinin temel şartı olduğunu vurguladı.

Ordudan Kararlılık Mesajı

General Kebbaşi, ordunun geri adım atmayacağını ve Sudan halkının onurunu koruyacağını ifade ederek, “vatandaşların güvenliği ve istikrarını tehdit edenleri affetmeyeceklerini” söyledi.

Sudan’daki İç Savaş

Sudan’da 2023 Nisan’ından bu yana devam eden çatışmalar, Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan liderliğindeki ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında yaşanıyor. Bu çatışmalar, Aralık 2018’deki halk ayaklanmasının ardından iktidarı ele geçiren ve sivil hükümete karşı darbe düzenleyen taraflar arasındaki anlaşmazlıkların bir sonucu olarak başladı.

Yerinden Edilme Krizi

BM verilerine göre, Sudan’daki çatışmalar sonucunda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 6 milyon kişi ülke içinde, 1,7 milyon kişi ise çevre ülkelere kaçtı. Sudan’da yaşanan bu kriz, ülkenin tarihindeki en büyük yerinden edilme krizine neden oldu.