Ana Sayfa Ekonomi Sanayi ve Teknoloji Bakanları Türkiye-Tacikistan İlişkilerini Güçlendiriyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanları Türkiye-Tacikistan İlişkilerini Güçlendiriyor

0
Sanayi ve Teknoloji Bakanları Türkiye-Tacikistan İlişkilerini Güçlendiriyor

Bakanlar Arasında Heyetler Arası Görüşmeler Gerçekleşti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Sherali Kabir bir araya geldi. İki bakanlığın baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından, Türkiye-Tacikistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 12. Dönem Toplantısı düzenlendi ve KEK Protokolü ile eylem planları imzalandı.

İki Ülke Arasında Yeni İşbirlikleri Geliştiriliyor

Bakan Kacır, toplantıda yatırım ortamını iyileştiren yasal mevzuatlar, ticaret hacmini artıracak adımlar ve yeni işbirlikleri için uzlaşma sağlandığını açıkladı. İki ülke arasındaki ilişkilerin geniş bir yelpazede ileri düzeye taşınacağını belirten Kacır, teknik işbirliği programı gibi inisiyatiflerin gündeme alındığını ifade etti.

İkili Ticaret Hacmi ve Yatırımların Potansiyeli Artırılacak

Bakan Kacır, Türkiye ile Tacikistan arasındaki ticaret hacmi ve karşılıklı yatırımların potansiyelinin henüz tam olarak kullanılmadığına dikkat çekti. İki ülke arasında imzalanan anlaşmaların, ticaret ve yatırım ilişkilerinde uzun vadeli bir ivme oluşturmayı hedeflediğini belirtti.

Stratejik Alanlarda İşbirliği Hedefleniyor

Bakan Kacır, gümrükler, ulaştırma, sağlık, eğitim gibi stratejik alanlarda iş birliği çalışmalarının sürdürüldüğünü ve imzalanacak anlaşmalarla bu alanlarda ilerleme sağlanmasını istediklerini vurguladı.

İlişkilerin İvme Kazanacağı Vurgulandı

Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Sherali Kabir ise protokolde yatırım, sanayi, kültür ve eğitim alanlarındaki ilişkileri ele aldıklarını ve belirlenen yol haritasının ilişkilere yeni bir pencere açacağını belirtti. Kabir, iki ülke arasındaki ilişkilerin ivmeleneceğine inandığını ifade etti.