Ana Sayfa Ekonomi Sabancı Üniversitesi Profesöründen Çarpıcı Ekonomi Analizi

Sabancı Üniversitesi Profesöründen Çarpıcı Ekonomi Analizi

0
Sabancı Üniversitesi Profesöründen Çarpıcı Ekonomi Analizi

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Ekonomi Hakkında Çarpıcı Bir Analiz Yaptı

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Twitter hesabından ekonomiyle ilgili çarpıcı bir paylaşım yaptı. Demirtaş, ekonominin kötü olmadığını iddia edenlere karşı ilginç bir bakış açısı sundu.

Ekonomi Kötü Mü? O Halde Neden…

Demirtaş, paylaşımında “Madem ekonomi kötü, neden AVM’ler dolu, neden yollar dolu, neden oteller dolu?” sorularını sorarak düşündürücü bir yaklaşım sergiledi. Türkiye’de mülteciler hariç 80 milyon kişinin yaşadığını hatırlatan Demirtaş, nüfusu zenginler, orta direk ve fakirler olarak sınıflandırdı.

‘Aynı Kişiler’ ve Ekonomik Sınıflar

Prof. Dr. Demirtaş’a göre, Türkiye’de 10 milyon kişi zengin, 20 milyon kişi orta direk, 50 milyon kişi ise fakir olarak kabul edilebilir. Demirtaş, AKP döneminde ultra zenginlerin daha da zenginleştiğini, orta direğin silinmeye başladığını ve fakirlerin ise daha da fakirleştiğini belirtti.

Demirtaş, paylaşımında şu sözlere yer verdi: “Ultra Zengin AVM’ye haftada bir gidiyorsa artık üç gitmeye, bir araba alıyorsa artık üç almaya, tatile bir hafta gidiyorsa artık üç hafta gitmeye başladı… Gördüğün kalabalıklar aynı kişiler.”