Ana Sayfa Sağlık Oruç Tutmak İltihaplanmayı Azaltabilir

Oruç Tutmak İltihaplanmayı Azaltabilir

0
Oruç Tutmak İltihaplanmayı Azaltabilir

Cambridge Üniversitesi’nin Yaptığı Çalışmaya Göre Oruç ve İltihaplanma İlişkisi

Bağışıklık sistemi, vücudumuzu iltihaplanma gibi durumlarda korumak için kimyasal ajanları hasar bölgelerine yönlendirir. Ancak bazı durumlar vücutta hasara neden olabilir. Yüksek kalorili diyetlerin inflamatuar sendrom riskini artırabileceği bilinmektedir. İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları, oruç tutmanın iltihaplanmaya karşı koruyucu olabileceğini araştırdılar.

Araştırma Sonuçlarına Göre Araşidonik Asit ve İltihaplanma

Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 21 gönüllü üzerinde yaptıkları çalışmada, oruç tutmanın ardından kan örneklerinde araşidonik asit adı verilen bir bileşikte artışı tespit etti. Araşidonik asit, iltihapla ilişkilendirilen bir yağdır ve bu çalışma, oruç tutmanın bu yağın seviyelerini artırabileceğini göstermiştir.

Oruç ve NLRP3 İnflamatuar Protein Kompleksi

İmmünolog Clare Bryant liderliğindeki ekip, laboratuvarda yaptıkları testlerde araşidonik asidin, NLRP3 inflamatuar adı verilen bir protein kompleksinin aktivitesini azalttığını buldu. Bu kompleks, enflamasyonu tetikleyen mekanizmalardan biridir ve oruç tutmanın inflamasyonu düşürmede etkili olabileceğini göstermektedir.

Bryant, araştırmalarının kalori kısıtlamasının sağlığa faydalarını destekleyen bilimsel literatüre katkıda bulunduğunu belirterek, oruç tutmanın Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı koruyucu olup olmadığının henüz net olmadığını söylemiştir.