Ana Sayfa Magazin Okan Bayülgen: “Tiyatro Yapıyorum Çünkü…”

Okan Bayülgen: “Tiyatro Yapıyorum Çünkü…”

0
Okan Bayülgen: “Tiyatro Yapıyorum Çünkü…”

Okan Bayülgen Tiyatro ve Sanatı Anlattı

‘Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleşen etkinlikte konuşan Okan Bayülgen, tiyatroyu tercih etmesindeki nedenleri açıkladı. Bayülgen, tiyatronun zorluğuna rağmen sanatı seçtiğini belirterek, “İnsanlar yaşlanınca filozof oluyor. Ya filozof olacaktım onlar gibi ya da eğitimimi gördüğüm sanatta bir şeyler yapacaktım dolayısıyla tiyatro yapıyorum.” dedi.

Televizyon ve Tiyatro Üzerine Değerlendirmeler

Okan Bayülgen, geçmişte televizyonun gücünü kaybettiğini belirterek, “Bir zamanlar sinemayı, tiyatroyu batırıyor dediğimiz televizyonun artık böyle bir gücü yok. Yayıncılıkta artık eski tatminim yok. 30 sene boyunca uzun programlar yaptım.” şeklinde konuştu. Ayrıca, Covid-19 salgınının ardından insanların tiyatroya gitme eğiliminde artış olduğunu dile getirdi.

İlk Yönetmenlik Deneyimi

Devlet Tiyatroları’nda en genç yönetmen olarak işe başladığını anlatan Bayülgen, “O sırada mevzuattan mıdır temayülden mi bilmiyorum. O zamanki müdürümüz dengeler açısından kötü olur diyerek yönetmen olarak isminin yazılmasını istedi. Hiç alınmadım. ‘Provalara gelmeyeyim, sen oyunu yönet’ dedi. Benim amacım bir şey gerçekleştirmekti.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

‘Dracula’ Oyunu Üzerine

Okan Bayülgen, yazıp yönettiği ve rol alacağı ‘Dracula’ oyununun hazırlıklarına da değindi. “Biz Bram Stoker’ın ‘Dracula’sını koruyarak ve ona selam yollayarak, onu 77 yıl sonraya taşıyoruz. Dracula, o yıllardaki sanat üretimi konusunda ve gelecekle ilgili varsayımda bulunuyor.” şeklinde bilgi verdi.