Ana Sayfa Gündem Myanmar’daki Arakan Krizi Hakkında Türkiye’den Açıklama

Myanmar’daki Arakan Krizi Hakkında Türkiye’den Açıklama

0
Myanmar’daki Arakan Krizi Hakkında Türkiye’den Açıklama

Türkiye, Arakan’daki İhlalleri Kınadı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, son günlerde Arakan eyaletinde yaşanan saldırılar ve on binlerce kişinin yerinden edilmesine yol açan ihlallerin derin üzüntüyle karşılandığı belirtildi. Özellikle Arakanlı Müslümanlar (Rohingyalar) olmak üzere sivil halka yönelik saldırıların endişe verici olduğu vurgulandı.

Uluslararası Hukuka Uyulması Çağrısı

Açıklamada, Myanmar’da şiddetlenen çatışmalar ve artan sivil can kayıplarının büyük endişeyle takip edildiği ifade edilerek, çatışan tarafların uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk kurallarına uyması gerektiği üzerinde duruldu. Sivillerin ve sivil altyapının korunması, etnik veya dini çatışmayı artıracak eylemlerden kaçınılması, insani yardımın kesintisiz sağlanması için bölgeye erişim izni verilmesi çağrısında bulunuldu.

Arakan’daki Dram

2012 yılında Arakan eyaletinde Budistler ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmalar sonucunda binlerce Müslümanın katledildiği, ev ve iş yerlerinin ateşe verildiği hatırlatıldı. Myanmar ordusu ve Budist milliyetçilerin 25 Ağustos 2017’deki sınır karakolu saldırıları sonrasında Arakan’da kitlesel şiddet eylemleri başlattığı belirtildi. Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısının 900 bini geçtiği bilgisi paylaşıldı.

Uluslararası insan hakları kuruluşlarının yayımladığı uydu görüntülerine göre, yüzlerce köyün yok edildiği tespit edilmişti. BM ve diğer insan hakları örgütleri, Arakan’daki şiddeti “etnik temizlik” veya “soykırım” olarak nitelendiriyor.