Ana Sayfa Gündem Kooperatifler Kanunu’nda Yapılan Değişiklikler Neler Getiriyor?

Kooperatifler Kanunu’nda Yapılan Değişiklikler Neler Getiriyor?

0
Kooperatifler Kanunu’nda Yapılan Değişiklikler Neler Getiriyor?

Kooperatif Bilgi Sistemi’ne Geçiş Süreci Uzatıldı

Kooperatif ve üst kuruluşları yönetim kurulu üyelerinin KOOPBİS’e bilgi aktarmaları için süre uzatıldı. Yönetim kurulu üyeleri ve memurlarına hükümler uygulanmayacak.

Rekabetin Korunması Hakkında Kanun Değişikliği

Rekabet Kurulu, başlattığı soruşturmaları hızlandırmak için taraflara daha fazla bilgi sağlayacak ve savunma süreçlerini etkinleştirecek.

Ürün İhtisas Borsaları ve Ticaret Kanunu’nda Yapılan Değişiklikler

Ürün ihtisas borsalarının işleyişi ve takas işlemleri düzenlendi. Ürün senedi ve alivre sözleşmelerdeki işlemler belirlendi.

Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu’nda Güncellemeler

Lisanslı depocularda idari para cezaları artırılarak, depoculuk standartları yükseltildi. Lisansı askıya alınan işletmeler için yeni düzenlemeler getirildi.

Anonim Şirketler ve Ticaret Kanunu’nda Yapılan Düzenlemeler

Anonim şirketlerde görev süreleri ve sermaye düzenlemeleri ile ilgili değişiklikler yapıldı. Yeni sermaye düzenine geçiş için şirketlere ek süre tanındı.

Tüketicinin Korunması ve Perakende Ticaret Kanunu’ndaki Güncellemeler

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezaları artırılarak, tüketicinin korunması hakkındaki düzenlemeler güçlendirildi. Yüksek idari para cezaları getirildi.

Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu’nda Yapılan Değişiklikler

Aykırı ürün ihraç edenlere ve ürün güvenliğine aykırı hareket edenlere uygulanacak idari para cezaları artırıldı. Ticaret Bakanlığı, tekrarlayan aykırılıklara karşı iş yerlerini geçici olarak kapama yetkisine sahip olacak.