Ana Sayfa Dünya KAZAKİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

KAZAKİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

0
KAZAKİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Kazakistan’dan korkunç haber: Kafaları kesilerek infaz edildiler

Eylemlerin provokatörler aracılığıyla çatışmalara döndüğü Kazakistan’da Cumhurbaşkanı Tokayev, anayasal düzenin büyük ölçüde yeniden sağlandığını açıkladı. İçişleri Bakanlığı ise, olayların bilançosuna ilişkin rakamları paylaştı.

Kazakistan'dan korkunç haber: Kafaları kesilerek infaz edildiler

Akaryakıt fiyatlarına yapılan zam nedeniyle başlayan, hükümetin fiyat düşürme kararına rağmen süren protestoların şiddet olaylarına dönüştüğü Kazakistan‘dan yeni haberler gelmeye devam ediyor.

Bilindiği üzere, Rusya öncülüğündeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) barış gücü dün itibariyle Kazakistan’a konuşlandı.

Eylemlerin kısa süre içinde çatışmaya döndüğü ülkede gün içinde yaşanacak tüm gelişmeleri bu haberimizden takip edebilirsiniz.

 

İŞTE KAZAKİSTAN’DAKİ SON DURUM

“TÜRK VATANDAŞLARININ GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ BİR PROBLEM YOK”

10:15: Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, NTV canlı yayınında yaptığı açıklamada, “Ülkenin tüm bölgelerinde anayasal düzen sağlandı” derken, Türk vatandaşlarının güvenliği ile ilgili problem yok. Ülkedeki tüm havalimanları da devlet kontolü altında. KGAÖ önderliğinde 2 bin 500’e yakın barış gücü askeri ülkede olacak. Bu güçler görevleri sona erince ülkeden ayrılacak” dedi.

ABD: RUS ASKERLERİNİ İZLİYOR OLACAĞIZ

09:12: ABD Dışişleri Bakanlığı, Rus birliklerinin konuşlandırılmasını yakından izlediklerini açıkladı. Yapılan açıklamada, “ABD ve açıkçası tüm dünya, insan hakları ihlalleri olup olmadığını izleyecek. Biz de Kazak kurumlarının ele geçirilmesine uzanabilecek hamleleri de izliyor olacağız” dedi.

Protestocular ile askerleri arasında çatışmalar yaşandıProtestocular ile askerleri arasında çatışmalar yaşandı

08:04: Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev‘in ofisinden yapılan açıklamada, ülkede anayasal düzenin büyük ölçüde yeniden tesis edildiği açıklandı. Tokayev’in bugün halka hitap edeceği belirtildi.

“Genel olarak ülkenin tüm bölgelerinde anayasal düzen yeniden sağlandı. Yerel makamlar durumu kontrol ediyor. Ancak teröristler hala silah kullanmaya ve vatandaşların mülklerine zarar vermeye devam ediyor. Bu yüzden terörle mücadele operasyonu militanların tamamen yok edilmesine kadar devam edecek.”

KAFALARI KESİLEREK İNFAZ EDİLDİLER

07:53: Kazakistan İçişleri Bakanlığı, eylemlere müdahale eden 18 kolluk kuvvetinin hayatını kaybettiğini 748’inin de yaralandığını duyurdu. Bakanlık, şu ana kadar en az 3 bin kişinin gözaltına alındığını belirtirken, 3 polis memurunun ise kafalarının kesilerek infaz edildiğini aktardı. Bakanlık ayrıca, çıkan olaylarda 26 silahlı eylemcinin öldürüldüğünü kaydetti.

Kazakistan'da olaylar çığrından çıktıKazakistan’da olaylar çığrından çıktı

ÜLKEYE GİRİŞ YAPAN ASKER SAYISI BELLİ OLDU

07:37: KGAÖ öncülüğünde ülkeye giriş yapan asker sayısının 2500 olduğu belirtildi. KGAÖ, askerlerin bir barışgücü olduğunu ve resmi ve askeri kurumları koruyacaklarını açıkladı. “Kolektif güçlerin misyonunun Kazakistan’ın hayati tesislerini korumasına yardımcı olmak” olduğunu belirten örgüt, yaptığı yeni açıklamada, “Kazakistan’daki olaylar devletin güvenliği ve egemenliği için gerçek bir tehdittir” ifadesini kullandı.

Kolluk kuvvetlerinin eylemleri bastırmakta zorlandığı görüldüKolluk kuvvetlerinin eylemleri bastırmakta zorlandığı görüldü

ÇİN’DEN AÇIKLAMA

07:22: Çin ile Kazakistan’ın dost, komşu ülkeler ve kalıcı kapsamlı stratejik ortaklar olduğunu belirten Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, “Yaşananların ülkenin iç işleri olduğuna inanıyoruz. Otoritelerin meseleyi uygun şekilde ele alacağına güvenimiz tam. Umarız durum en kısa sürede istikrara kavuşur ve normal toplumsal düzen yeniden tesis edilir” dedi. Çin’in, Rusya’nın, KGAÖ ittifakının Kazakistan’a barışı koruma gücü göndermesi konusundaki çabalarını destekleyip desteklemediği yönündeki soruya yanıt vermekten kaçınan Vang, ülkenin istikrara kavuşması ve sosyal düzenin yeniden tesis edilmesine dair temennisini yineledi.