Ana Sayfa Dünya İtalya’nın Milano Kentinde Gece İçki Satışı Yasaklandı

İtalya’nın Milano Kentinde Gece İçki Satışı Yasaklandı

0
İtalya’nın Milano Kentinde Gece İçki Satışı Yasaklandı

Milano’da Gece Hayatı Düzenlemesi

İtalya’nın Milano kentinde Belediye Başkanı Giuseppe Sala’nın imzasıyla, şehirde gece hayatını düzenlemeye yönelik önemli bir adım atıldı. Kentin turistik noktalarında gece saatlerinde **cam ve teneke ambalajda içecek satışı yasaklandı**.

Yasak Kapsamı ve Amaçları

1 Haziran’a kadar denenecek uygulama kapsamında, **Duomo Meydanı, Barış Takı, Darsena, Navigli, Bicocca gibi 12 turistik bölgede** saat 22.00’den 05.00’e kadar içki ve meşrubat satışına izin verilmeyecek. Yasak, **küçük, orta ve büyük tüm satış yerleri ile otomatik satış makinelerini** kapsıyor. Mekanlardaki servislere herhangi bir kısıtlama getirilmeyip, dışarıya yapılan servislerde ise **karton bardak kullanılması şartı** getirildi.

Sakinlerin Rahatı ve Güvenliği Ön Planda

Başkan Sala’nın düzenlemeyi, kent sakinlerinin rahatsız edilmemesi amacıyla “çılgın gece hayatını düzenleyici bir adım” olarak nitelendirdiği belirtilirken, **cam şişelerin kırılmasının yol açtığı gürültü ve tehlikeler** de vurgulandı. Milano Belediyesi ayrıca, kasım ayına kadar mekanlara yönelik başka düzenlemeler üzerinde çalıştığını duyurdu.

Venedik’te Turist Yoğunluğu Kontrolü

Diğer yandan, **Venedik** şehrinde de günlük turist yoğunluğunu kontrol altına almak amacıyla **giriş ücreti alınması uygulaması** başlatıldı. Bu adımlar, İtalya’da turistik şehirlerde sürdürülebilir turizm anlayışının benimsendiğini gösteriyor.