Ana Sayfa Sağlık İnsan Ömrünün Uzamasıyla İlgili Bilimsel Çabaların Durumu

İnsan Ömrünün Uzamasıyla İlgili Bilimsel Çabaların Durumu

0
İnsan Ömrünün Uzamasıyla İlgili Bilimsel Çabaların Durumu

Royal Society’nin Eski Başkanı Bilim İnsanlarını Uyardı

İngiltere merkezli Royal Society’nin eski başkanı Venki Ramakrishnan, insan ömrünün uzamasıyla ilgili çabaların bilimsellikten uzaklaştığı ve ticarileştiği konusunda uyarıda bulundu. Ramakrishnan, bilim insanlarının yaşlanmayı anlama konusunda henüz başlangıç aşamasında olduğunu belirtirken, milyarderlerin bu alana yatırım yaptığını söyledi.

Yatırımlar ve Uyarılar

Ramakrishnan, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve Paypal’ın kurucu ortağı Peter Thiel gibi milyarderlerin insan ömrünü uzatma çalışmalarına büyük yatırımlar yaptığını ifade etti. Örnek olarak, Amerikalı teknoloji girişimcisi Bryan Johnson’ın yılda 2 milyon dolar harcayarak yaşlanma sürecini tersine çevirmeye çalıştığını belirtti. Ancak Ramakrishnan, yaşlanmanın biyolojisi üzerine yapılan araştırmaların ticari kaygılar nedeniyle bilimsellikten uzaklaşabileceği uyarısında bulundu.

30 Milyar Dolar Değerindeki Uzun Yaşama Sektörü

InsightAce Analytics tarafından hazırlanan bir rapora göre, uzun yaşama sektörünün şu anda 30 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor ve 2031 yılına kadar 45 milyar dolara çıkabileceği öngörülüyor. Teknoloji girişimcileri, bu alanda önemli rol oynarken, finanse edilen araştırmaların bilimsel öncelikleri çarpıtabileceği konusunda uyarılarda bulunuluyor.