Ana Sayfa Sağlık İklim Değişikliği ve El Nino Göz Hastalıklarının Bulaşıcılığını Artırabilir

İklim Değişikliği ve El Nino Göz Hastalıklarının Bulaşıcılığını Artırabilir

0
İklim Değişikliği ve El Nino Göz Hastalıklarının Bulaşıcılığını Artırabilir

El Nino’nun Etkileri

İngiltere ve ABD’deki akademisyenlerin ortak çalışmasına göre, El Nino hava olayı sıcaklıklarda ve yağış desenlerinde meydana gelen değişikliklerin göz hastalıklarının bulaşıcılığını artırabilmektedir. El Nino, Pasifik Okyanusu’nda meydana gelerek deniz suyu sıcaklığını artırır ve dünyanın birçok yerinde yağış desenlerinde değişikliklere yol açar.

Yayılan Hastalıklar

El Nino’nun etkileri arasında ABD’nin güneyinde, Orta Asya ve Güney Amerika’da aşırı yağışlara ve Orta Amerika, Güney Asya, Endonezya ve Avustralya’da şiddetli kuraklıklara neden olduğu belirtilmektedir. El Nino’nun bu hava desenleri üzerindeki etkileri yanı sıra insan sağlığını da dolaylı olarak etkilemektedir.

Göz Hastalıkları ve Sivrisinekler

Araştırmacılar, El Nino ile artan sıcaklıkların bazı bölgelerde yağışın artmasına neden olduğunu ve bu durumun hastalık taşıyan sivrisineklerin lehine koşullar oluşturduğunu göstermektedir. Bu sivrisinekler, dang humması virüsü, Batı Nil virüsü, chikungunya virüsü, sıtma parazitleri ve beyin iltihabına yol açan virüsleri daha yoğun bir şekilde bulaştırabilmektedir.

Yağışlar ve Göz Rahatsızlıkları

Araştırmaya göre, yağışlardaki artış ani sel baskınlarına neden olabilir ve bu baskınlar sonucunda taşınan kirli sular göze zararlı patojenlerin bulaşmasına yol açabilir. Bu durum, keratit gibi göz rahatsızlıklarının yaşanmasında etkili olabilir.

Kuraklık ve Göz Sağlığı

Araştırmada, aşırı kuraklığın yaşandığı bölgelerde insanların su kaybıyla mücadele ettiği ve vücuttaki su kaybının kuru göz sendromuna, göz damarlarında problemlere ve hatta katarakt hastalığına yol açabileceği belirtilmektedir.

Morötesi Işınları

Çalışmada ayrıca, El Nino nedeniyle atmosferde ve bulut örtüsünde meydana gelen değişikliklerin bazı bölgelerde güneşten gelen morötesi ışınlarına daha fazla maruz kalınmasına neden olabileceği vurgulanmaktadır.