Ana Sayfa Magazin Iğdır’daki Tuz Dağı Mağarası Tuz Terapi Merkezi’ne Dönüştü

Iğdır’daki Tuz Dağı Mağarası Tuz Terapi Merkezi’ne Dönüştü

0
Iğdır’daki Tuz Dağı Mağarası Tuz Terapi Merkezi’ne Dönüştü

Iğdır Valiliği Başarılı Bir Dönüşüm Gerçekleştirdi

Iğdır’ın Tuzluca ilçesindeki Tuz Dağı içinde yıllardır devam eden kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkan galeriler, Iğdır Valiliği tarafından Tuz Terapi Merkezi’ne dönüştürüldü. Metrelerce tuzdan oluşan duvarları, tavanı ve tabanıyla hizmete sunulan merkez, çevre düzenlemesi ve ışıklandırma ile ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Ülke Çapında İlgi Çekiyor

Açıldığı 2022 yılından bu yana 310 bin ziyaretçi ağırlayan merkez, kış aylarında da yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Ziyaretçiler arasında yer alan Lale Temelkuran, burayı gezmek için İzmir’den geldiklerini ve Tuz Dağı’nı görünce şaşırdıklarını belirtti. Temelkuran, bu antik uygarlık eserinin hala ayakta durmasının inanılmaz olduğunu vurgulayarak, buranın dünya için görülmesi gereken bir yer olduğunu ifade etti.

Doğal ve Tarihi Güzellikleriyle Büyülüyor

Mağaradaki suyla birleşen noktaların ve mimari yapının güzelliklerine hayran kalan ziyaretçilerden Selma Yüksel, burayı gezmenin kendilerini farklı bir dünyaya taşıdığını, teknolojinin ulaşamadığı bu yerlerdeki tarihi eserlerin hayranlık uyandırdığını söyledi. Yüksel, buradaki değerleri yaymak istediklerini ve sadece Türkiye değil diğer ülkelerin de bu güzellikleri görmesini arzuladıklarını belirtti.