Ana Sayfa Magazin Hollanda’da Genç Kadın, Ötanazi İle Hayata Veda Etti

Hollanda’da Genç Kadın, Ötanazi İle Hayata Veda Etti

0
Hollanda’da Genç Kadın, Ötanazi İle Hayata Veda Etti

Zoraya ter Beek 29 Yaşında Hayata Veda Etti

Hollanda’da fiziksel olarak sağlıklı ancak uzun süredir ruh sağlığı sorunları yaşayan 29 yaşındaki Zoraya ter Beek, ötanaziyle hayatına son verdi. Beek, depresyonla daha fazla yaşamak istemediğini belirtmiş ve ötanazi talebi büyük tartışma yaratmıştı.

Ötanazi Uzmanlık Merkezi’nde Yaşamına Son Verdi

Zoraya ter Beek, 29. doğum gününden birkaç gün sonra 22 Mayıs’ta Ötanazi Uzmanlık Merkezi’nde hayata veda etti. Bir arkadaşı, Beek’in “insancıl” bir yolla hayata veda ettiğini ancak ölüm yöntemi hakkında ayrıntı vermedi. Ölümü sırasında yanında erkek arkadaşı olduğu belirtildi.

Ötanazi Tartışmaları

Yıllardır depresyon tedavisi gören Beek, hiçbir iyileşme göremediğini ve ölmek istediğini dile getirmişti. Fiziksel sağlık sorunu olmayan genç kadının ötanazi talebi dünyada tartışmalara sebep olmuş, depresyon hastalarının bu hakkı kullanamaması eleştirilere neden olmuştu.

Hollanda’da Ötanazi

Hollanda, 2001 yılında yardımlı intiharı yasal hale getiren ilk ülke olmuştu. O zamandan beri ötanazi Hollanda’da popüler bir seçenek haline gelmiş durumda. Hollanda medyasına göre 2022’de ülkede 8.720 ötanazi ölümü yaşandı. Şubat ayında ise 93 yaşındaki eski Hollanda Başbakanı Dries van Agt ve eşi ötanazi ile yaşamlarına son vermişlerdi.