Ana Sayfa Sağlık Göbek Deliği ve Sağlık

Göbek Deliği ve Sağlık

0
Göbek Deliği ve Sağlık

Göbek Fıtığı ve Etkileri

Göbek deliği, hamilelik sırasında fetüsü annesine bağlayan göbek kordonunun bir kalıntısıdır. Kimi insanların göbeği içe doğru iken kimisi de dışa doğru gelişir. Göbek deliği doğumdan sonra hiçbir işlevi olmasa da, görünümündeki hafif değişiklikler sağlığınızda bir sorun olduğunun göstergesi olabilir. Bristol Üniversitesi’nden Dr. Dan Baumgardt, bağırsağın göbek deliğinden dışarı çıkmasıyla ortaya çıkan göbek fıtığının genellikle zararsız olduğunu ancak yetişkinlerde en sık görülen ikinci fıtık türü olduğunu belirtiyor.

Nadir Görülen Tehlikeler

Dr. Baumgardt’a göre, Rahibe Mary Joseph’in nodülü adı verilen nadir bir komplikasyon, ileri evre kanserli hastalarda göbek deliğinin yakınında şişlik veya nodül oluşumuna işaret edebilir. Gözlemlenen diğer bir durum ise Medusa’nın kafası olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda, göbek deliği çevresinde ağrısız, şişmiş damarlardan oluşan bir ağ görülür. Portal hipertansiyon nedeniyle oluşan bu durum, genellikle karaciğer hasarı belirtisi olan sirozla ilişkilidir.

Enfeksiyon Riski

İçe doğru göbek deliği enfeksiyonlara ev sahipliği yapabilir. Bu durum, nemi ve kalıntıları hapsederek bakterilerin büyümesine olanak sağlar. Göbek deliğinde enfeksiyon belirtileri arasında kızarıklık, ağrı, şişlik, kötü koku, irin veya diğer sıvıların dışarı sızması yer alır. Aşırı kilo veya çoğul gebelikler, yetişkinlerde göbek fıtığı gelişme riskini artırabilir.