Ana Sayfa Dünya Fransa’da Aşırı Sağ Karşıtı Gösteriler ve Sol Partilerin İttifak Kararı

Fransa’da Aşırı Sağ Karşıtı Gösteriler ve Sol Partilerin İttifak Kararı

0
Fransa’da Aşırı Sağ Karşıtı Gösteriler ve Sol Partilerin İttifak Kararı

Fransa’da Aşırı Sağa Karşı Tepki Gösteren Vatandaşlar Sokaklarda

Fransa’nın başkenti Paris ve diğer büyük kentlerinde, vatandaşlar aşırı sağa karşı tepki göstermek amacıyla sokağa indi. Paris, Lyon, Rennes ve Bordo gibi şehirlerde toplanan aşırı sağ karşıtları, ülkedeki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde aşırı sağın galip gelmesine karşı seslerini yükseltti. Göstericiler, 30 Haziran’da düzenlenecek yerel seçimlerde aşırı sağın zaferini engellemek için harekete geçti.

Sol Partilerden Birleşme Kararı: Aşırı Sağa Karşı Ortak Mücadele

Fransa’da solcu ve çevreci partiler, AP seçimlerinde birinci olan aşırı sağa karşı erken yerel seçimlerde ittifak yapma kararı aldı. Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi, Fransa Komünist Partisi (PCF), Sosyalist Parti (PS) ve Yeşiller’den (EELV) oluşan parti grupları, ülkenin içinde bulunduğu zorlu duruma karşı ortak bir mücadele vermeye karar verdi.

Bu ortak adımın amacı, aşırı sağın ırkçı projelerine karşı durmak ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a alternatif bir siyasi program sunmaktır. Solcu güçler, sendikalar, dernekler ve vatandaşlar arasında yeni bir “Halk Cephesi” oluşturulması çağrısında bulunuldu.

AP seçimlerinde aşırı sağcı RN birinci gelirken, Macron’un partisi Rönesans ikinci olmuştu. Macron, seçim sonuçlarının ardından parlamentoyu feshederek erken seçime gitme kararı almıştı.