Ana Sayfa Dünya Filistin Sözcüsü: Netanyahu, ABD Desteği Olmasaydı Saldırılarını Sürdüremezdi

Filistin Sözcüsü: Netanyahu, ABD Desteği Olmasaydı Saldırılarını Sürdüremezdi

0
Filistin Sözcüsü: Netanyahu, ABD Desteği Olmasaydı Saldırılarını Sürdüremezdi

Filistin Sözcüsü Ebu Rudeyne’nin Açıklamaları

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, Ebu Rudeyne, bugün Netanyahu’nun, esir takası mutabakatı olsa da olmasa da Refah’a kara saldırısı düzenleyeceklerini söylemesine ilişkin açıklamada bulundu.

Sözcü Ebu Rudeyne, “İsrail lehine taraflı ve ahlak dışı ABD desteği olmasaydı; Netanyahu, Filistin halkına yönelik saldırıyı sürdürmekte ve daha fazla soykırım uygulamakta ısrar ederek uluslararası meşruiyete ve uluslararası hukuka meydan okumaya cesaret edemezdi.” dedi.

ABD’nin İsrail Politikası Eleştirisi

Ebu Rudeyne, ABD’nin körü körüne Tel Aviv yanlısı taraf tutarak İsrail’i ceza almaktan ve uluslararası meşruiyete boyun eğmekten korumasının, ABD yönetiminin binlerce Filistinlinin hayatına mal olan suçlarında Netanyahu’nun suç ortağı haline geldiğini kanıtladığını ifade etti.

Refah’a Yapılacak Olası Saldırı Endişesi

İsrail’in Refah’a olası kara saldırısı endişe yaratıyor. Gazze’nin güneyinde yer alan Refah kenti, saldırılar nedeniyle yerinden edilen Filistinlilerin sığınağı haline gelmiş durumda.

Refah kentine yapılacak bir kara saldırısının Gazze Şeridi’nde siviller için güvenli bir sığınak bırakmayacağı endişesi taşınıyor. Uluslararası uyarılara rağmen İsrail Başbakanı Netanyahu, saldırı için tarih belirlediklerini açıklamıştı.

İsrail ordusunun Refah’a kara saldırısını “çok yakında” başlatacağı belirtiliyor. Bu durum, bölgedeki gerilimi artırabilir.