Ana Sayfa Ekonomi ET ve SÜT KURUMU: SALMONELLA POZİTİF OLAN ETLER İMHA EDİLİYOR

ET ve SÜT KURUMU: SALMONELLA POZİTİF OLAN ETLER İMHA EDİLİYOR

0
ET ve SÜT KURUMU: SALMONELLA POZİTİF OLAN ETLER İMHA EDİLİYOR

ESK’ten Salmonella Pozitif Etler Hakkında Açıklama

Et ve Süt Kurumu (ESK) , analiz sonuçlarına göre salmonella pozitif olan etlerin imha edileceğini duyurdu. Kurum, bu ürünlerin üretimde veya satışta kullanılmayacağını belirtti.

İthal Edilen Etlerin Kontrolü

ESK’nın açıklamasına göre, kurum piyasa regülasyonu kapsamında yurt dışından canlı hayvan ve karkas et alımı yapıyor. Gıda güvenliği çerçevesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ithal edilen etlerin kontrol muayenesi için numune alınıp akredite laboratuvarda analizleri yapılıyor.

İmha Kararı

9 Mayıs’ta yapılan mikrobiyolojik analizler sonucunda hijyen standartlarına uymayan bir parti et tespit edildi. Salmonella Sayfahaber.com pozitif olan bu etler, kurum tarafından reddedilerek yüklenici firma temsilcisinden imha edilmesi için bekleniyor.

ESK’nın açıklamasında, “Bahse konu ürünlerin herhangi bir şekilde üretimde kullanılması veya satışı söz konusu değildir. Kamu güvencesiyle yapılan et ve canlı hayvan ithalatının tüm süreçlerinde yüksek hijyen standartları uygulanmakta ve halk sağlığını korumak için gerekli tüm tedbirler alınmaktadır” denildi.

ESK, piyasa regülasyonunu etkisizleştirmeye yönelik haberlere itibar edilmemesini de kamuoyundan rica etti.