Ana Sayfa Magazin Erzurum’da Rahim Nakli Mucizesi: Özlenen Bebek Dünyaya Geldi

Erzurum’da Rahim Nakli Mucizesi: Özlenen Bebek Dünyaya Geldi

0
Erzurum’da Rahim Nakli Mucizesi: Özlenen Bebek Dünyaya Geldi

Havva Erdem’in Hayat Hikayesi

14 yaşında Gelen Şok Haber

Erzurum’da yaşayan Havva Erdem, 14 yaşında gittiği hastanede doğuştan rahminin olmadığını ve çocuk doğuramayacağını öğrendi.

Evlenme Kararı

Eşi Şükrü Erdem’in evlilik teklifini, çocuk sahibi olamayacağı için önce kabul etmeyen ancak sonrasında evlenen çift, çocuk sahibi olmaya karar verdi.

Rahim Nakli Süreci

İlk Rahim Nakli ve İlk Bebek

AÜ Tıp Fakültesi’nde Prof. Dr. Ömer Özkan öncülüğünde 2011 yılında dünyada ilk kez kadavradan rahim nakli gerçekleştirildi ve Derya Sert, 9 yıl bekleyişin ardından oğlu Ömer Özkan’ı kucağına aldı.

İkinci Rahim Nakli ve Doğum

27 Temmuz 2021’de AÜ Hastanesi’nde gerçekleştirilen ikinci rahim naklinde Havva Erdem’e başarılı bir operasyonla rahim nakledildi. 90 gün sonra taburcu olan Erdem, 29 Eylül 2022’de kız bebek dünyaya getirdi ve bebeğine rahim nakli ekibindeki Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın adını verdi.

Gelecek Planlar ve Mucizeye İmza Atmak

Üçüncü Rahim Nakli Yolunda

Prof. Dr. Özkan, sürecin hala deneysel olduğunu belirterek, üçüncü rahim naklinin planlandığını ve yeni bir mucizeye imza atacaklarını söyledi. Bu türden ameliyatların artık özel izinlerle yapılabildiğini ve mevzuatların şekillenmeye başladığını vurguladı.

Özlenen Bebek ve İlk Adımlar

Havva Erdem, kızının ilk adımlarını atmasının heyecanını yaşarken, Şükrü Erdem de bebeğiyle mutluluğunu paylaştı. Aile, geleceğe umutla bakıyor ve hayata daha olumlu bakıyor.