Ana Sayfa Gündem DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI UKRAYNA AÇIKLAMASI:DOĞU BÖLGESİNDEN AYRILIN

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI UKRAYNA AÇIKLAMASI:DOĞU BÖLGESİNDEN AYRILIN

0
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI UKRAYNA AÇIKLAMASI:DOĞU BÖLGESİNDEN AYRILIN
  1. Dışişleri Bakanlığı’ndan Ukrayna açıklaması: Doğu bölgelerinden ayrılın22.02.2022 00:52

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Donetsk ve Luhansk’ın tanımasından sonra Rusya-Ukrayna gerilimi iyice derinleşti. Bu gelişmenin ardından Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın doğusunda bulunan vatandaşlarımıza çağrıda bulundu. Bakanlık, yaptığı açıklamada, “Son gelişmeler çerçevesinde, vatandaşlarımızın Ukrayna’nın doğu bölgelerinden ayrılmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması’nın Donbas’taki ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasıyla ilgili çağrısına cevap vermek için güvenlik konseyi toplantısından bir süre sonra televizyondan halka hitap etmişti. Putin yaptığı konuşmada, Kiev yönetiminin “Donbas’ta askeri karar dışında hiç bir kararı tanımadığını” belirterek, “Bu bağlamda, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını bir an önce tanımak için çok geç kalınmış bir kararı almayı gerekli görüyorum.” ifadelerini kullanmıştı.
PUTİN KARARNAMEYİ İMZALADIKonuşmasının ardından Putin, Kremlin Sarayı’nda sırayla sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti, ardından sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan kararnameyi imzaladı. İmza töreninde söz konusu yönetimlerin temsilcileri de hazır bulunmuş, Rusya ile ayrılıkçıların sözde yönetimleri arasında “dostluk” ve “iş birliği” anlaşmaları da imzalanmıştı.TÜRKİYE’DEN UKRAYNA’DAKİ VATANDAŞLARINA ÇAĞRIDışişleri Bakanlığı, son gelişmeler çerçevesinde Türk vatandaşlarının Ukrayna’nın doğu bölgelerinden ayrılmalarını kuvvetle tavsiye etti. Bakanlıktan, Ukrayna’nın doğu bölgelerine seyahat ve güvenlik durumu ile ilgili yazılı açıklama yaptı.”KUVVETLE TAVSİYE EDİLMEKTEDİR”Açıklamada, “Ukrayna’nın Doğu bölgelerindeki son gelişmeler çerçevesinde, vatandaşlarımızın Ukrayna’nın Doğu bölgelerinden ayrılmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir. Vatandaşlarımızın gerekli durumlarda Kiev Büyükelçiliğimiz ile temas etmeleri önerilmektedir.” ifadeleri kullanıldı.TELEFON NUMARALARI VERİLDİAçıklamada, acil durumlarda Kiev Büyükelçilinin (+380632114765 ; +380632557748) ve Bakanlığın Konsolosluk Çağrı Merkezi (0312 292 2929) ile irtibata geçilmesinin mümkün olduğu kaydedildi.