Ana Sayfa Teknoloji Derin Deniz Akıntıları 2,4 Milyon Yıllık Döngülerde Değişiyor

Derin Deniz Akıntıları 2,4 Milyon Yıllık Döngülerde Değişiyor

0
Derin Deniz Akıntıları 2,4 Milyon Yıllık Döngülerde Değişiyor

‘Nature Communications’ dergisinde yayınlanan bir analize göre, derin deniz akıntıları 2,4 milyon yıllık bir artış ve azalış döngüsü gösteriyor. Bu değişiklikler, Güneş’ten gelen enerjinin arttığı dönemlerle ve daha sıcak küresel iklimlerle ilişkilendiriliyor.

Veriler Yüzlerce Sondaj Sahasından Toplandı

50 yılı aşkın bir süre boyunca dünya genelindeki yüzlerce sondaj sahasından toplanan veriler, derin deniz akıntılarının hızının her birkaç milyon yılda bir değiştiğini ortaya koydu. Bu bulgular, okyanuslardaki akıntıların dinamik doğasını gözler önüne seriyor.

Dünya’nın Mars ile Etkileşimi

Sydney Üniversitesi’nden Dr. Adriana Dutkiewicz, derin deniz tortul verilerindeki 2,4 milyon yıllık döngüleri açıklarken, “Bu döngülerin tek bir açıklaması var: Güneş etrafında dönen Mars ve Dünya arasındaki etkileşimler.” dedi. Dünya’nın Mars’a olan çekimi, gezegenimizin derin deniz akıntılarında önemli değişikliklere yol açıyor.

Okyanus Akıntılarının İklim Üzerindeki Rolü

Dünya her 2,4 milyon yılda bir daha yüksek düzeyde güneş ışınımına ve sıcak bir iklime sahip oluyor. Bu durum, daha sıcak döngülerde derin deniz rekorlarındaki kırılmaların nedenini açıklıyor. Okyanus akıntıları, dünyanın farklı bölgelerindeki iklim üzerinde önemli bir rol oynuyor ve bu değişimler büyük etkilere neden olabilir.