Ana Sayfa Ekonomi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan Millet Bahçeleri Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan Millet Bahçeleri Açıklaması

0
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan Millet Bahçeleri Açıklaması

TOKİ, İklim Değişikliği ve Şehircilik için Millet Bahçeleri İnşa Ediyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan açıklamada, iklim değişikliğiyle mücadele etmek, şehirlerdeki yeşil alan miktarını artırmak, sosyal mekanlar oluşturmak ve afet anlarında toplanma alanları sağlamak amacıyla millet bahçeleri projelerinin hayata geçirildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “81 İle 81 Millet Bahçesi” Hedefi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu “81 ile 81 millet bahçesi” hedefine vurgu yapılan açıklamada, bu projelerin şehirlere sosyal, ekonomik ve iklimsel katkı sağladıkça öneminin daha iyi anlaşıldığı ifade edildi. Ancak bazı kesimlerin bu hedefin önemini kavrayamadığı ve siyasi kamplaşmalar nedeniyle karşıtlık sergilediği belirtildi.

Millet Bahçelerinin Önemi

Açıklamada, muhalefetin ve bazı basın kuruluşlarının millet bahçelerine karşı çıkmalarının şaşkınlıkla karşılandığı vurgulandı. Yeşil alanı artıran, karbon emisyonunu düşüren ve vatandaşlara sosyal bir çevre sunan millet bahçelerinin şehirler için öneminin altı çizildi.

Öncelik Afet Bölgeleri

Yaşanan depremler sonrasında toplanma alanlarının da önemi üzerinde durulan açıklamada, afet bölgelerinin ihya edilmesinin öncelik olduğu belirtildi. 2053 Net Sıfır Emisyon hedefi doğrultusunda devam eden millet bahçesi projelerinin tamamlanacağı ifade edildi.