Ana Sayfa Dünya Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Gazze’deki Durumu Değerlendirdi

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Gazze’deki Durumu Değerlendirdi

0
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Gazze’deki Durumu Değerlendirdi

Jake Sullivan: “Gazze’deki Olaylar Bir Soykırım Değil”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Gazze’deki son durum hakkında basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Sullivan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarıyla ilgili olarak, yüzde 70’e yakını çocuk ve kadınlardan oluşan 35 binden fazla Filistinlinin hayatını kaybettiği gerçeğine dikkat çekti.

Soykırım İddialarını Reddetti

Sullivan, “Gazze’de olup bitenlerin bir soykırım olduğuna inanmıyoruz. Bu öneriyi kesin bir şekilde reddettiğimiz kayıtlara geçti.” ifadelerini kullandı. Ayrıca, Sullivan, uluslararası kabul görmüş terimi kullanarak soykırım konusunda niyete odaklanmayı vurguladı.

UAD’de İsrail’e Karşı Açılan Davayla İlgili Bilgi Verdi

Sullivan, Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) İsrail’e karşı açılan soykırım davasında hukuki analizle desteklenen bir sunum yaptıklarını da belirtti. Ayrıca, İsrail’e sivillere zarar vermemesi için daha fazla çaba gösterme çağrısında bulunarak, “İsrail’in masum sivillerin korunması ve refahını sağlamak için daha fazlasını yapabileceğine ve yapması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Güney Afrika’nın İsrail Aleyhine Açtığı Dava

Sullivan’ın açıklamalarının ardından hatırlatıldığı üzere, Güney Afrika Cumhuriyeti, 29 Aralık 2023’te 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail aleyhine UAD’de dava açmıştı.