Ana Sayfa Dünya Amiral Paparo: “ABD, Çin’in Artan Nüfuzu Karşısında Bölgedeki Dayanışmayı Önemsiyor”

Amiral Paparo: “ABD, Çin’in Artan Nüfuzu Karşısında Bölgedeki Dayanışmayı Önemsiyor”

0
Amiral Paparo: “ABD, Çin’in Artan Nüfuzu Karşısında Bölgedeki Dayanışmayı Önemsiyor”

Amiral Paparo’nun Nikkei’ye Verdiği Röportajda Çarpıcı Açıklamalar

INDOPACOM’un 27. komutanı Amiral Paparo, Japonya ziyareti sırasında Nikkei basın kuruluşuna verdiği röportajda, Çin’in Tayvan Boğazı yakınlarında gerçekleştirdiği askeri tatbikatlara dikkat çekti. Paparo, bu tatbikatların ABD’nin geleceğe hazırlanmasına yardımcı olduğunu belirtti.

ABD’nin Bölgedeki Rolü ve Tayvan İlişkileri Yasası

Amiral Paparo, ABD’nin Tayvan’ın savunma kapasitesini artırmaya yönelik yardımlarını vurgulayarak, Çin’in hızla artan kapasitesinin endişe verici olduğunu ifade etti. ABD’nin bölgedeki ortaklarıyla dayanışma içinde olması gerektiğini vurgulayan Paparo, muhtemel saldırı durumunda ABD ve müttefiklerinin galip geleceğine olan inancını dile getirdi.

Japonya-ABD İttifakı ve Çin’e Karşı Dayanışma

Paparo, Japonya-ABD ittifakını “evrendeki en önemli ittifak” olarak nitelendirerek, iki ülkenin operasyonel kapasitelerine övgülerde bulundu. Çin’in Güney Çin Denizi’nde Filipinler’e ait gemilere yönelik taciz eylemlerine karşı Filipinler’e destek olmaya hazır olduklarını belirtti.

Amiral Paparo’nun Dikkat Çektiği Çin Askeri Tatbikatları

Çin’in Tayvan Boğazı ve çevresinde yürüttüğü askeri tatbikatların bağımsızlığa yönelik eylemleri cezalandırma ve dış güçlerin müdahalesine karşı uyarı amaçlı olduğu vurgulanmıştı. Paparo, Çin’in bu tür faaliyetlerinin bölgedeki caydırıcılığı artırmayı amaçladığını belirtti.

Amiral Paparo’nun INDOPACOM Komutanlığı Görevine Başlaması

Amiral Paparo, Amiral John Aquilino’dan devraldığı INDOPACOM komutanlığında, ABD’nin Hint-Pasifik bölgesindeki askeri faaliyetlerinin sorumluluğunu üstleniyor. 38 ülkeyi ve dünya nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasını kapsayan bu bölgede ABD’nin entegre caydırıcılığını teşvik etmeyi amaçlıyor.