Ana Sayfa Gündem AK Parti Milletvekilleri Yargıda Düzenlemeleri İçeren Kanun Teklifi Çalışmalarını Tamamladı

AK Parti Milletvekilleri Yargıda Düzenlemeleri İçeren Kanun Teklifi Çalışmalarını Tamamladı

0
AK Parti Milletvekilleri Yargıda Düzenlemeleri İçeren Kanun Teklifi Çalışmalarını Tamamladı

AK Parti Milletvekilleri, Yargıda Çeşitli Düzenlemeleri İçeren Kanun Teklifini Sunacak

AK Parti milletvekilleri, yargıda çeşitli düzenlemeleri kapsayan bir kanun teklifinin çalışmalarını tamamladı. Yaklaşık 40 maddeden oluşan teklif, bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunulacak.

Yargılama Süreleri “İki Hafta” Olacak

Teklifte yer alan düzenlemelere göre, itiraz, istinaf ve temyiz kanun yollarına başvuru süreleri “iki hafta” olarak belirlenecek. Bu sayede yargılama süreleri daha kısa olacak ve adalet sistemi daha hızlı işleyecek.

Tazminat Komisyonu Manevi Tazminat Taleplerine Karar Verecek

Yargılamaların makul sürede sonuçlandırılmadığı iddiasıyla yapılan manevi tazminat taleplerini Tazminat Komisyonu karara bağlayacak. Böylece, uzun süren yargılamalardan kaynaklı mağduriyetlerin giderilmesi için daha etkili bir yol oluşturulacak.

Anayasa Mahkemesi Başvurularında Müracaat İmkanı Getirilecek

Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla Anayasa Mahkemesinde derdest olan bireysel başvurular bakımından Komisyona müracaat imkanı getirilecek. Bu düzenleme ile uzun yargılamadan kaynaklı ihlal iddialarına daha kolay erişilebilir ve hızlı bir başvuru yolu oluşturulacak.

Kayyum Atanmasına Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Karar Verebilecek

Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, silahlı örgüt, terörizmin finansmanı suçlarının bir şirketin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde kayyum atanmasına karar verildiğinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kayyum olarak atanabilecek. Bu düzenleme ile mali suçlara karşı daha etkili bir mücadele yöntemi benimsenmiş olacak.