Ana Sayfa Gündem Adalet Bakanları Türkiye ve Azerbaycan Arasındaki İlişkileri Güçlendirdi

Adalet Bakanları Türkiye ve Azerbaycan Arasındaki İlişkileri Güçlendirdi

0
Adalet Bakanları Türkiye ve Azerbaycan Arasındaki İlişkileri Güçlendirdi

Bakanlar ve Heyetler Arasında Görüşme Gerçekleşti

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Azerbaycan Adalet Bakanı Farid Ahmedov ile bir araya geldi. Görüşmeye bakanların yanı sıra iki ülke heyetleri de katıldı.

Türkiye ve Azerbaycan Arasındaki Kardeşlik Bağı Vurgulandı

Bakan Tunç, Azerbaycan’ın bağımsızlık gününü kutlayarak, iki ülkenin geçmişten bugüne kader birliği içinde olduğunu vurguladı. Azerbaycan’ın eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in “Bir millet iki devlet” sözüne atıfta bulunarak, kardeşlik bağını en güzel tanımlayan ifade olduğunu belirtti.

Şuşa Beyannamesi İlişkileri Müttefiklik Düzeyine Taşıdı

15 Haziran 2021’de imzalanan Şuşa Beyannamesi ile Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin müttefiklik düzeyine yükseldiğini hatırlatan Bakan Tunç, bu belgenin her alanda işbirliğini içerdiğini vurguladı. İki ülke arasındaki dayanışmanın Kafkasya’da barış, istikrar ve kalkınma için büyük önem taşıdığını da belirtti.

Adli İşbirliği Memnuniyet Verici Seviyede

Türkiye ve Azerbaycan arasında adli ilişkilerin önemine değinen Bakan Tunç, adli yardımlaşma taleplerinin sorunsuz bir şekilde yürütüldüğünü belirtti. Her iki ülkenin adli işbirliğinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

İş Birliği Protokolü İmzalandı

Ziyaret kapsamında gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda adli konularda iş birliği protokolü imzalandı. Bakanlar Tunç ve Ahmedov, bilgi ve deneyim paylaşımını içeren bu protokol ile ilişkileri daha da güçlendirmeyi amaçlıyorlar.