Ana Sayfa Sağlık ABD’nin Iowa Eyaletinde Kuş Gribi Alarmı

ABD’nin Iowa Eyaletinde Kuş Gribi Alarmı

0
ABD’nin Iowa Eyaletinde Kuş Gribi Alarmı

Vali Reynolds, Iowa’da Afet Durumu İlan Etti

ABD’nin Iowa eyaletinde bir çiftlikte tavuklarda kuş gribi tespit edilmesi sonucu Vali Kim Reynolds, eyalette 27 Haziran’a kadar geçerli bir afet durumu ilan etti.

ABD’de Kuş Gribi Vakaları Artıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde daha önce kuş gribi vakaları artmaya devam ediyor. Süt ineklerinde görülen kuş gribi ile iki işçi ve bazı kedilerin ölümüne neden olan salgın, Iowa eyaletindeki tavuklarda da tespit edildi.

Önlemler Alınıyor

Iowa eyaleti yetkilileri, Sioux County bölgesindeki bir çiftlikte tavuklarda kuş gribi vakasının doğrulandığını duyurdu. Vali Reynolds’ın ofisinden yapılan açıklamada, bölgede 27 Haziran’a kadar afet bildirisi imzalandığı belirtildi. Öte yandan, halk sağlığı açısından acil bir endişe olmadığı vurgulanarak kümes hayvanlarının ürünlerinin güvenli olduğu ifade edildi.

ABD Tarım Bakanlığı Açıklama Yaptı

ABD Tarım Bakanlığı, geçtiğimiz hafta ‘tüketime uygun olmayan’ süt ineklerinde kuş gribi partikülleri bulunduğunu açıklamıştı. Enfekte olmuş ineklerin etlerinin gıda arzına girmediği belirtilirken, önlemler alınmaya devam ediyor.

Ayrıca, daha önce bazı ineklerin sütünde kuş gribi tespit edilmiş ve bu durum bazı kedilerin ölümüne neden olmuştu. Teksas eyaletinde ise kuş gribi vakalarının insanlara bulaştığı tespit edilmişti.